Minu suur saladus? SM.

Neile, kes minu ingliskeelset videot väga ei mõista, või soovivad natukene põhjalikumalt teada.

Väga raskeks kiskus see, et ma mõtlen iga oma postituse hoolikalt läbi, et inimesed ei saaks aru, et ma olen juba aastaid krooniliselt/ravimatult haige. Ma tahtsin oma tulemustega eeskujuks olla, mitte, et haletsusest hakatakse seletama, et oi kui tubli Sa oled, kuigi tulemusi väga veel polegi.  Kogu selle blogimisega alustamise vältel oli mul igasuguseid tervise viperusi, mida ma lihtsalt ei maininud enamuses ja kirjutasin rohkem neid asju, mis ei paneks midagi kahtlustama. Mai kuus oli mul isegi nädalaid suur ägenemine ja ei saanud vahel trepist üles ega allagi. Vahepeal ei saanud isegi üldse kõndida. Aga postitustes kordagi ei valetanud muidugi, lihtsalt osa jätsin kirjutamata. Ega kõike ei peagi rääkima ju ja ei jõuaks nagunii. Ja nüüd ma lõpuks leian, et ma olen tõesti midagi ära teinud! Kokku on aastatega 40 kilo kaalu läinud! Enamus tuttavaid seda ei tea, et ma olen haige, sest mul on koguaeg lihtsalt maru vähe aega ja hoian omaette reaalses elus. Ma tean, et selle postitusega kaob mul jällegi tuttavaid/sõpru, sest nii on olnud ka varasemalt, kui on teada saadud. Nagu oleks mul mingisugune jube nakkushaigus. Aga ma ei võta seda negatiivselt, teeb mulle lisa vaba aega, mida mul niigi vähe on ja saan selle pühendada PÄRIS sõpradele. 🙂 Aga siin see siis on:

Ehk – mul on Sclerosis Multiplex

Täpsemalt on mul halvenev retsidiveeruv-remiteeruv SM.

Ma ise alguses naersin, et SM, sado maso või? 😀 Mida see justkui ka on, oma enda keha ründab mind. Aga nüüd on vahvam, kuna minu nõustaja on Sille Martma ka SM! Igas halvas on midagi head! 🙂

Kindla diagnoosi sain ma mõned päevad peale oma pulmi, kuid haigus ise oli juba aastaid tegelikult olnud. That timing though – Honeymoonilt haiglasse. Abiellutud sai ka kuidagi naljakalt. Kihludes nõudsin, et aasta jooksul pulmi ei tule, ei taha nii ruttu. ” Kas Sa tuleksid mulle naiseks?” Mina ise täiega nuuksudes: ” Ega me aasta jooksul abielluma ei pea?” ” Ei pea” ” Siis jah!!!!!” Paar kuud hiljem aga kadus vasemast silmast nägemine ja ma polnud nõus arstile minema. Seletasin, et varem ka olnud ja vaid 2 kuuga paranes ära siis ja no parem silm on korras ju! Glass is half full! Mind kasvatati nii, et kui midagi viga on, siis viinasokid või kummelikompress ja kannatad ära, arsti pole vaja.  ” Kui me ära abiellume, siis Sa pead minema, sest abikaasa peab, niiet abiellume ära!” Selline käsutaja mees mul. 😀 Ma olin nõus arstile minema, et ei peaks veel abielluma, käisin ära ja kahtlus sai paika ning läbi arutatud ka see, et kas ta ikka soovib abielluda, kui naisel selline haigus peaks olema. Küsisin seda veel miljon korda, kuni pulmadeni. Aga sellest arstile sundimise naljast kuidagi kõik eskaleerus ja oktoobri kihlumisest said veebruari pulmad. Tutkit mulle aastat! Aga elu on lühike ja when it’s right, it’s right.

Pulmad olid muidugi IDEAALSED! Aitäh nende jäädvustamise eest Rosenvald Photography.

Aga nüüd lühidalt minu igapäevased sümptomid, katsun mitte seletada, sest siis kisub depressiivseks.

 • Pea käib ringi
 • Käed ja jalad on tundetud natukene ja vahel korraks täiesti tundetud
 • Tasakaalu probleemid
 • Raskused mõtlemisega
 • Kehv mälu
 • Justkui purjus olek
 • Põiemured
 • Väsimus
 • Raske magama jääda
 • Peavalud – vahel migreenid
 • Justkui sipelgad või torkiv hein kätes jalgades
 • Depth perception – st ma ei saa aru kus asi täpselt on, trükin või astun valesti
 • Vererõhk läheb kergelt ülesse
 • Tujutsemine
 • Kindlasti on neid veel, aga kuna mul on kehv mälu, siis ma unustan ju!

Lühidalt enamuse saab nii paremini ära kirjeldada, kujuta ette, et eelmine päev sai alkoholiga liialdatud ja nüüd on tohutu pohmell ja päris kaine ka veel pole. Pea käib ringi, vahel iiveldab, peavalu ja tohutu väsimus. Lisaks on pidevalt vaja pissil käia, kuigi samas on tohutu vedeliku puudus. Tasakaaluga on ka kohati mured ja helid/valgused on liiga valjud või liiga tasakesi – täiesti nii, kuis neil tuju tuleb. Minul lihtsalt on see iga päev ja puudub eelmisel päeval joomise osa.

Üldiselt, mis mind paneb maru mõtlema. Kui terved inimesed seletavad, et tahaks olla paremas vormis, aga neil pole aega selleks. Kuidas? Jah, ma ei käi tööl AGA mul on keskmiselt 2-4 tundi päevas, mil ma suudan olla asjalik. Umbes 14 tundi päevast olen ma täiesti pikali. Muu aja passingi arvutis ja loen, kuulan, vaatan igasuguseid asju, mis seonduvad tervise ja hea tujuga jne. Lihtsalt rohkemaks ma ei ole võimeline sel ajal. Kui mul on parem päev, teen ma rohkem koduseid asju ära – kui halvem, siis tolm jne kogunevad. Aga oma 2-4 tunniga teen ma ära söögid endale ja abikaasale. Toidan kassid ja teen nendega soenduvad kohustused. Panen pesu pesema või koristan või teen aias midagi. JA teen oma 45 min trenni ära. Niisiis küsimus: kuidas terve inimene ei leia 45 min kasvõi 3 korda nädalas trenni jaoks? Eriti, kuna tervel inimesel ei ole 7 päeva nädalas 8 tundi päevas tööd. Mina 14 tundi voodis olen aga pea iga päev. Minul ei tule nädalavahetusel maagiliselt lisa head aega. Ja mina leian selle 45min peaaegu IGA päev, kui just ei ole haiguse ägenemise periood.

Fakt on see, mida paremas vormis ja parema tervisega inimene on, seda rohkem tekib ka vaba aega. Sest seda vähem kulutavad igapäevased asjad energiat ja aega! Ehk trenn ja tervislik toitumine on justkui investeering, mis hakkab intressi koguma. Kui vaba aega ” ei ole” – vaata oma prioriteedid üle. Selle asemel, et netis blogi lugeda, saaks praegu kükke teha. 😛 Ise meelitan inimesi, minu blogi mitte lugema eksole, parim müügimees olen! Aga ma tõesti eelistaks, et kui seda aega nii vähe on, siis trenn ja korralik toit on kindlasti tähtsamad, kui mingi blogi lugemine või netis passimine.

93 kilo vasemal

Aga tegelikult jõuab kõike seda teha, kui mul tervis veel nii hull ei olnud aga haigus oli olemas – käisin ma 8h päevas tööl – 2h kardio trenni IGA päev, sest ma olin 93 kilo siis ja hädasti oli kaal alla saada vaja. Tegin süüa, koristasin. Jah ma ei käinud väljas kusagil aga inimestega internetis suhtlesin ma ikka, mis teeb sama aja kulu. Tegelikult on ju 24 tundi ööpäevas. Peale magamist – 16 on ikka veel alles. 16 tundi! Peale tööl käimist jääb umbes 6 veel alles tööpäeval ja nädalavahetusel on neid lausa miljon! Laste kõrvalt ei jõua teha korralikult süüa? Laste puhul just PEAKS tegema korralikku toitu! Lastel on ka tervist vaja ju. Kõike saab teha lihtsamaks ja kiiremini. Kartulid korraga ette keeta – neid ei pea muide vaatama ka, kui nad keevad, täiesti ise oskavad hakkama saada. Viilutad ära ja sügavkülma, kui jahtunud – hiljem on vaid praadimise mure, kui kiirem päev on. Köögiviljad võiks üldse olla värsked, ei pea kokkamagi, tihti ei pea viilutamagi! Puuviljadega sama lugu. Smuutid – ka super kiire ja maitsev toit. Poes on väga palju erinevat liha, mis valmib minutitega – kanafileed, minutipihvid jne. Ostes veel -50% ja sügavkülma on ka ääretu raha sääst. Lisaks lastega KOOS saab ka ju trenni teha, nad hea meelega askeldavad koos vanematega. Parima sõbranna pealt näen maru hästi, kuidas lapsed aitavad hea meelega koduste toimetustegagi, ise tillukesed veel. Hästi palju igapäevaseid nippe ja trikke on – ära ise oma elu keeruliseks ela! 🙂

Üks suurimaid aja röövleid on sõpradega kokku saamine. AGA, seda saab ka teha tervisliku toiduga või näiteks jalutama minnes. Kaks ühes! Või lausa minna jalutama ja peale seda teha pisikene grill. It’s all about planning and life hacks! Ja sõpradega kokku saama peab, sest see alandab stressi. Aga just sõpradega peab ( tuttavatega võib, aga ei pea) – positiivne ja mõnus aeg. Minul on eriti hästi, üks minu justkui ka sõbranna on lisaks ka minu lifestyle ja fitness guru. On positiivne ja kasulik kohtumine! Üritan ümbritseda end inimestega, kellest mulle kasu on ja minust neile ka ikka. Kasu võib olla ka see, et meil on hästi tore koos! Ka see on hindamatu väärtusega kasu. Mul lihtsalt ei ole väga palju energiat ja aega ja tänu sellele mõtlen ma väga läbi, kellega ja palju ma kohtun ja suhtlen. Paar tundi  juttu võib minu jaoks vahel tähendada, et järgmised mitu päeva on mul kodus 3 tunni asjaliku aja asemel 1 tund, kui sedagi. Prioriteedid! Ehk sõpradele, kes seda loevad – kui ma Sinuga suhtlen, kasvõi internetis, järelikut Sa tähendad mulle palju. 🙂 Ja Sinu pärast ongi mul kodu sassis ja must! 😀

Ja lõpetuseks, kui Sina mõtled, et tahaks olla paremas vormis, aga Sa ei tee midagi selle jaoks –

WHAT’S YOUR EXCUSE, kui MultiSkleroosiga neiu isegi rahe käes jooksmas käis?

Pika postituse eest vabanduseks pilt looduslikest antidepressantidest, kaksikud titadena:

 

662 thoughts on “Minu suur saladus? SM.

 1. Hi there. I discovered your site by way of Google while looking for a similar topic, your site came up. It seems great. I have bookmarked it in my google bookmarks to visit then.

 2. Hiya, I am really glad I have found this info. Today bloggers publish only about gossip and net stuff and this is really frustrating. A good web site with interesting content, this is what I need. Thanks for making this website, and I will be visiting again. Do you do newsletters by email?

 3. Hiya, I’m really glad I have found this info. Today bloggers publish only about gossip and internet stuff and this is really irritating. A good web site with interesting content, this is what I need. Thank you for making this website, and I’ll be visiting again. Do you do newsletters by email?

 4. Hiya, I am really glad I have found this information. Today bloggers publish just about gossip and net stuff and this is really frustrating. A good website with exciting content, this is what I need. Thanks for making this site, and I will be visiting again. Do you do newsletters by email?

 5. Hello there. I discovered your web site by the use of Google whilst looking for a similar subject, your website came up. It looks great. I’ve bookmarked it in my google bookmarks to come back then.

 6. Hello there. I discovered your website by way of Google whilst looking for a related topic, your website got here up. It seems to be great. I have bookmarked it in my google bookmarks to visit then.

Leave a Reply

Your email address will not be published.